Українська громадянська мережа. Різні промислові міста – однакові проблеми.
Все про повітря

  Петиція ‘‘Чисте повітря в Україні‘‘

  Перед тим, як підписати цю петицію спробуйте затримати дихання на 5 хвилин.
  Спробували? Легко?

  Aдресати петиції:
  Комітет Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування
  Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів
  Міністерство охорони здоров’я
  Обласні державні адміністраціі, обласні ради, органи місцевого самоврядування

  Атмосферне повітря залишилось єдиним безкоштовним природним ресурсом. При цьому склад будь-якого продукту та інформація про його виробника наводиться на упаковці цього продукту. Отже ти швидко можеш зрозуміти, що плануєш покласти до рота. Повітря ми споживаємо щохвилини, але не маємо гадки про його склад. Його ми змушені споживати таким, яким воно є в наших містах.

  Ми не маємо можливості обирати якість повітря, ми обмежені в цьому виборі, але маємо право знати про його склад, бо він безпосередньо впливає на наше здоров’я та життя.

  Люди відрізняються від інших живих істот на планеті Земля, бо мають право вибору. Якість повітря залежить від нашого вибору сьогодні.

  Забруднення повітря - одна з ключових загроз для навколишнього середовища та здоров’я людей нинішніх та майбутніх поколінь. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, забруднене повітря може призводити до передчасної смерті, а також є причиною вроджених вад розвитку у немовлят.

  Основним джерелом забруднення повітря є застарілі технології, що застосовуються у важкій промисловості - вугільні електростанції, металургійні або хімічні заводи. Приклад країн ЄС показує, що зміни можливі, і економіка може бути екологічною та відповідальнішою перед громадянами. Наразі, ми змушені платити за прибутки кількох промислових олігархів здоров’ям мільйонів людей.

  Не обирай між забрудненням повітря і здоров’ям, обирай чисте повітря та вимагай разом з нами:

  • Розробити та впровадити оновлену незалежну, надійну систему комплексного державного моніторингу повітря
   Зосередити управління моніторингом в Міністерстві захисту довкілля та природних ресурсів із належним фінансуванням. Результати моніторингу оприлюднювати в публічному просторі (мережі інтернет) у вигляді первинних даних, а також усереднених по станціям спостереження, зонам та агломераціям. Розробити та впровадити систему оперативного оповіщення, попередження та регулювання смогу.
  • Впровадити відкритий реєстр дозволів
   Чинна процедура отримання дозвільних документів на здійснення викидів забруднюючих речовин є застарілою в порівнянні з діючою процедурою оцінки впливу на довкілля та доступу до інформації, пов’язаною з нею. На тепер законодавчо не закріплено та не врегульовано порядок розміщення підприємствами інформації, що міститься в дозволах на викиди. Така прогалина суттєво обмежує права на вільний доступ до екологічної інформації кожному, як того вимагає Орхуська конвенція, та обмежує можливості участі громадян в прийнятті екологічних рішень.
  • Оновити процедури прийняття екологічних рішень
   Результати моніторингу повітря мають стати основою при видачі дозволів на викиди, перегляді й анулюванні дозволів та розробці заходів контролю якості повітря.

  Автори петиціі:
  Проект «Чисте повітря для України» www.cleanair.org.ua
  Анна Амбросова - Досить труїти Кривий Ріг
  Ірина Пирогова - Всеукраїнська екологічна ліга, Запоріжжя
  Максим Сорока - експерт із забруднення повітря, м. Дніпро
  Олеся Крамаренко - Дзига, Запоріжжя
  Олена Шафранова - Право Е, Кривий Ріг

  Допоможіть нам зібрати рукописні підписи - вони мають більшу вагу!
  Ви можете завантажити Петицію та листи для збору підписів тут
  * Дані, позначені зірочкою, є обов’язковими.

  Підписуючи це звернення, я даю згоду на використання та обробку моїх персональних даних згідно з Законом України про захист персональних даних, а також надаю згоду отримувати оповіщення по вказаних каналах зв’язку.

   10 порад для здоров’я

   У районах із забрудненим повітрям найважливіше берегти власне здоров'я. У разі ситуацій із смогом обмежте переміщення на вулиці - очевидно виключити спортивні ігри або ігри на свіжому повітрі для дітей, не провітрюйте зайве. Щоб захиститися від частинок пилу, потрібно носити маску.

   Але як розпізнати критичну ситуацію смогу? Це проблема.

   Хоча в країнах Європейського Союзу держава забезпечує постійне вимірювання якості повітря, в Україні відповідальність розподілена між різними органами влади, і дані, як правило, не доступні громадськості. Запитуйте у міської ради та вимагайте, щоб місто забезпечило моніторинг повітря.

   Окрім доступу до інформації, важливо застосовувати прогресивні правові норми та вимагати від промислових компаній вкладати частину свого прибутку в модернізацію застарілих технологій та дотримуватися діючих обмежень. Саме цьому присвячені громадські об’єднання майже в кожному індустріальному місті. Ви також можете підтримати ініціативу у своєму місті.

   1) Регулярно перевіряйте якість повітря у вашому місті на сайті cleanair.org.ua.

   2) У разі сильного забруднення обмежте своє перебування на свіжому повітрі до мінімуму.

   3) Обмежте вентиляцію та відкривання вікон, провітрюйте коротко та інтенсивно.

   4) Якщо у вас проблеми зі здоров’ям, не відкладайте візит до лікаря а також просіть справу з обстеження.

   5) Подумайте про встановлення станції «AirFreshMax» - чим більше станцій, тим точніші дані про стан повітря.

   6) Не паліть листя і траву, не розводьте відкритий вогонь.

   7) Не використовуйте вдома для обігрівання неякісне вугілля, не спалюйте відходи в печі.

   8) Приєднуйтесь до петиції «За чисте повітря в Україні».

   9) Вимагайте у міської ради проведення інформованості громадян та вирішення проблем.

   10) Підтримуйте екологічні громадські організації у вашому місті.

    Перевірте своє повітря станцією моніторингу «AirFreshMax»:

    «AirFreshMax» - станція мониторингу забруднення повітря нового покоління, в основу якої покладено концепція «громадянської науки», яка стає популярною у всьому світі. Там, де держава не виконує свої зобов’язання, вступають громадяни і роблять все, що потрібно.

    Станція моніторингу якості повітря «AirFreshMax» - це пристрій, який дозволяє здійснювати контроль та реєстрацію стану повітря навколишнього середовища, а саме показники температури, вологості та концентрації пилу PM2.5 і PM10 в режимі реального часу. Крім мікрочастинок пилу (РМ2,5 та РМ10), «AirFreshMax» виконує моніторинг концентрації оксиду вуглецю (СО), діоксиду азоту (NO2), аміаку (NH3), рівня приземного озону (O3) та летких органічних речовин (TVOC, VVOC).

    Станція моніторингу «AirFreshMax» розроблена експертами українських громадських організацій та виготовляється безпосередньо в Україні в рамках соціального підприємництва. Станція моніторингу «AirFreshMax» є удосконаленою версією станції «Oxygen» та надає можливості кожному громадянину оцінювати вміст найпоширеніших небезпечних для здоров'я людини речовин у повітрі.

    Функціональні можливості пристрою дозволять не тільки отримувати оперативні дані про якість атмосферного повітря, а й накопичувати великі дані для оцінки і прогнозування індексів забруднення і ризиків для здоров'я населення, використовуючи для цього персональний кабінет на сайті eco-city.org.ua.

    Цей та інші пристрої моніторингу якості повітря виготовляють та тестують експерти EcoCity у власній майстерні. Термін виготовлення - в середньому 1 тиждень з моменту замовлення (виготовлення, тестування, калібрування). Після отримання, активувати та налаштувати пристрій можна, використавши мануал на сайті eco-city.org.ua. Живлення станції відбувається від стандартного USB адаптера (5V 2A), який йде в комплекті з пристроєм. Довжина кабелю живлення - 7 метрів.

    Використовуйте цю форму для замовлення обладнання. Повідомлення буде надіслано як команді «Чисте повітря», так і команді «Еко Сіті». Потім ми зв’яжемося з вами електронною поштою для підтвердження замовлення.

    *Заповнюючи та відсилаючи цю анкету ви даєте згоду на зберігання та обробку Ваших персональних даних відповідно до законодавства України. Ми обіцяємо, що надані дані не будуть передані "третім особам" та не будуть використані з метою, яка не пов’язана з реалізацією Коаліції "Чисте повітря" та його партнерів.

    Повідомте мене

    Підпишіться, щоб бути в курсі новин та нашої роботи

    *Заповнюючи та відсилаючи цю анкету ви даєте згоду на зберігання та обробку Ваших персональних даних відповідно до законодавства України. Ми обіцяємо, що надані дані не будуть передані “третім особам” та не будуть використані з метою, яка не пов’язана з реалізацією Коаліції “Чисте повітря” та його партнерів.

     Чи є у вас запитання, пропозиції чи коментарі?

     Дайте нам знати, що відбувається у вашому місті!

     Я хочу опублікувати своє повідомлення на цьому сайті

     публикации осуществляются на усмотрение администрации сайта

     *Заповнюючи та відсилаючи цю анкету ви даєте згоду на зберігання та обробку Ваших персональних даних відповідно до законодавства України. Ми обіцяємо, що надані дані не будуть передані "третім особам" та не будуть використані з метою, яка не пов’язана з реалізацією Коаліції "Чисте повітря" та його партнерів.

      Форма технічної підтримки

      Що пропонує технічна підтримка EcoCity?

      - ми допомагаємо власникам станцій будь-якого виробника та типу з технічним обслуговуванням та модернізацією;
      - ми надаємо експертну безкоштовну консультацію кожному, щоб вибрати найкращу станцію для вашого району чи міста;
      - ми підвищуємо стабільність станцій та якість даних;
      - ми пропонуємо зручний канал зв'язку з технічними спеціалістами для всіх людей, які беруть участь у моніторингу забруднення повітря – незалежно від типу їх станції.

      Як ми можемо вам допомогти?

      а) У мене проблеми з моєю станцією моніторингу
      б) Я помітив проблеми зі станцією моніторингу, яка мені не належить
      в) Я хочу придбати станцію моніторингу і мені потрібна консультація

      Я також хотів би підписатися на розсилку Чисте повітря для України.

      *Заповнюючи та відсилаючи цю анкету ви даєте згоду на зберігання та обробку Ваших персональних даних відповідно до законодавства України. Ми обіцяємо, що надані дані не будуть передані "третім особам" та не будуть використані з метою, яка не пов’язана з реалізацією Коаліції "Чисте повітря" та його партнерів.

      Завод по произодству кокса убивает тысячи жителей Харькова

      15. 8. 2017
      Завод по произодству кокса убивает тысячи жителей Харькова
      Демонстрация жителей Харькова против завода

      Жители города Харьков страдают от сильнйших загрязнений воздуха на протяжении многих лет.  Более всего им подвержены жители района Новобарский в западной части города. Два больших источника загрязнений находятся в долине слияния рек Уда и Лопань: Харьковский завод по производству кокса, построенный в 1930 году, с технологий, которая сейчас является крайне устаревшей и завод минеральной ваты Термолайф (Termolife), запущенный в производство в 2006 году. Оба завода имеют одного и того же собственника.

      Однако, раздражающий запах может распространяться далеко за пределы района. Ядовитый коктейль каждый день. Ситуация ухудшается ночью, когда запах проникает в квартиры даже через закрытые окна. Согласно опубликованным в харьковском журнале («Гражданская позиция») в мае 2017 года, заводы выбрасывают более 800 тонн ядовитых веществ в год: 240 тонн диоксида серы, 50 тонн синильной кислоты, 200 тонн формальдегида и других концерагенных веществ. В городе с населением 1,439,036, каждый год 6,000 умирает от рака.

      «В моем доме 12 соседей умерло от рака за последние 5 лет», говорит Елена Решетко пенсионерка и жительница Новобаровского района. Она может увидеть Харьковский завод по производству кокса с балкона панельного дома где прожила 32 года. Решетко призывала многих соседей из этого района собраться вместе когда она основала НГО Экоцид в 2013 году. С 2012 года она пытается подать иск за причинение вреда здоровью и нарушение права жить в безопасной окружающей среде. Решетко страдает от астмы как и ее дочь. У ее внука диагносцировали изменения в крови. Однако суд не вынес решения по причине остуствия доказательств связи между заболеваниями и загрязненими выделяемыми заводами.

      Шокирующая статистика заболеваний

      Елена Решетко пыталась собрать эти доказательства самостоятельно на протяжении многих лет. Совместно с другими активистами она запросила официальную статистику из харьковских клиник по различным типам заболеваний детей и взрослых в 2010, 2011, 2012 и 2013 годах, а затем проанализировала ситуации в различных районах города.

      При сравнении харьковской клиники № 22 в Чернозаводском районе (который находится рядом с Жовтенским районом где находидтся Харьковский завод по производству кокса и Термолайф), с харьковской клиникой № 9 находящейся в 10 км от заводов, то оказалось что распространенность болезней легких и бронхов у взрослых почти в 3078 раз больше чем в тех, которые находятся вдали от города. По остальным болезням разница в 15-20 раз больше. Заболевания крови, кожи, системы кровообращения и аномалии у детей, в пострадавшем районе в 4 раза выше чем в удаленной области. Дети рожденный с врожденными пороками начиная от церебрального паралича, бронхиальной астмы, болезней системы кровообращения, глухонемота в 4,5 раза выше за год в районе находящемся под влиянием заводов. Статистика смертности среди взрослых показала, что смерть от рака в зоне выбросов за период с 2003 года в 40 раз выше по сравнению с показателями в отдаленных областях города.

      Жители обращались к властям, организовывали демонстрации, писалии петиции и открытые письма губернатору и в 2012 году они заблокировали путь используемый для доставки угля на завод. И хотя эта длительная борьба не дала никаких результатов, активистов вскоре начали запугивать: Решетко получала угрозы смерти и на дверях в ее квартиру был заклеен замок. Посколько завод предоставляет работу 700 человек, не все жители Новобаварского района, который подвержен сильнейшим загрязнениям, поддерживают активистов.

      Редкая минеральная вода используемая для производства кокса

      Экспериментальная лаборатория Гипрококса, государственное предприятие, была построена в Харькове в 1932 году как центр исследования кокса. Его печи перестали работать в 1952 году, но в 2003 новые владельцы заново начали производство кокса. Они незаконно получили доступ к месторождению редкой Новожановской минеральной воды. Сейчас питьевая общественная минеральная вода используется в больших количествах для коксования. Находящиеся в 8 километрах от Харьковского завода по производству кокса, в санаториях Берминводы, Роша и Рай-Еленовка используют минеральную воду с похожим составом.

      Неочищенные сточные воды с Харьковского завода по произвосдтву кокса сливаются с задней стороны завода, которая охраняется вооруженной охраной и загрязняют почву территорий с минеральными месторождениями и реку Уду. Таким образом мы имеем парадоксальную ситуацию когда редкая вода используется для производства кокса, когда обычные харьковчане платят за питьевую воду 9.00 гривен за кубический метр.

      «Производство работает каждый день, без перерыва. Диоксины, синильная кислота, фенол, диоксид серы, диоксид азота, формальдегид, бензон, нафтолин и другие высокотоксичные вещества, образующиеся при производстве кокса и минеральной ваты немедленно отражаются на статистике смертности. Заводы находятся в низинах, поэтому опасные вещества накапливаются в долине и жители должны дышать ими. Мы наблюдаем здесь все симптомы экологической катастрофы: загрязнение атмосферы, воды и почвы», говорит Решетко.

      Источники питьевой воды относятся к Государственной службе геологии и недр (Гоcгеонедра) Украины, куда активисты отправили официальный запрос на заключение соглашения разрещающего допуск в район месторождения редкой воды вместе с необходимыми полномочиями. Госгеонедра ответили, что никакого разрешения на аренду или разрешения на строительство объектов, когда либо выдано не было для какого-либо завода и это было позже подтверждено Октябрьским судом в городе Харьков.

      В 2016, Харьковская государственная экологическая инспекция проводила проверку на Харьковском заводе по производству кокса и отметила большое количество нарушений закона. Однако, штраф в размере 14 миллионов гривен никогда не был заплачаен собственником.

      Расследование дела Харьковского завода по производству кокса было произведено 24 Каналом

      Широта, довгота (формат DDD)
      Координати Гарячi точки: 50, 36.25

       

      Про нас

      Чисте повітря для України

      Цей проект очолюється неурядовою організацією Arnika (Чеська Республіка) у співпраці з місцевими громадськими ініціативами у промислових містах України за фінансової підтримки Transition Promotion Program Міністерства закордонних справ Чеської Республіки та National Endowment for Democracy (USA). Ви можете знайти більше інформації про нашу діяльність та можливості участі або поділитися з нами своїми думками, надіславши повідомлення на адресу info@cleanair.org.ua.

      Координатори:

      Партнери проекту:

      Донори:

      Інформаційні партнери: