«Чисте повітря для України» – спільна програма ГО «Арніка» (Прага, Чехія) та мережі місцевих неурядових організацій з різних регіонів України, працює з 2017 року.
Мета програми – покращити доступ до екологічної інформації й долучити громадськість до прийняття рішень, об’єднати громадян та посилити громадські ініціативи промислових міст, що потерпають від забруднення повітря, а також допомогти постраждалим від війни громадам.
Наші головні досягнення:
- Створення найбільшої і найсучаснішої української мережі моніторингу якості атмосферного повітря EcoСity, дані якої доступні для всіх на інтерактивній карті. Наразі встановлено понад 250 станцій по всій країні. Вони оцінюють забруднення повітря і передають дані онлайн у режимі реального часу. Тим самим українці можуть застерегти себе від шкідливого впливу забрудненого повітря.
- Підтримка нарощування потенціалу для десятків організацій громадянського суспільства через програму малих грантів, інформаційної та ресурсної підтримки, організацію співпраці між громадськими організаціями, науковцями та органами влади.
- Численні наукові дослідження з аналізу повітря, ґрунтів, річкових відкладів та харчових продуктів в Україні.
- Розробка Українського індексу якості повітря, системи сповіщень Smog Alarm та застосунку EcoCity, який сповіщає населення про забруднення повітря, включаючи хімічні загрози та радіацію. Дані оновлюються щохвилини.
- Оцінка впливу війни на довкілля.
Програма “Чисте повітря для України” з 2017 року була зосереджена на підтримці та розвитку громадської мережі моніторингу забруднення повітря. Ми й надалі активно працюємо над покращенням регіональних програм управління якістю повітря, проте від початку повномасштабного вторгнення Програма розширила сферу своєї роботи і почала аналізувати шкоду, завдану війною росії проти України.
Так, з 2024 року починаємо дворічний проєкт «Зелена відбудова України: стале відновлення постраждалих від війни регіонів».
Основна мета – оцінити загрози для громад, які постраждали внаслідок війни, сформувати плани сталої відбудови цих громад та реалізувати пілотні проєкти технічної допомоги з використанням зелених технологій і екологічно чистих рішень.
Підготовчим етапом нового проєкту стало:
- проведення аналізу осаду та мулу з дна Каховського водосховища поблизу Запоріжжя;
- дослідження проби ґрунтів з вирв, утворених після влучання російських ракет С-300 у Запоріжжі;
- проведення оцінки шкоди довкіллю від війни, а також забруднення та навантаження, пов’язані з минулою та теперішньою діяльністю в громадах Дніпропетровської, Запорізької та Харківської областей.
Ми пропонуємо трансформаційний досвід Європейського Союзу та Чеської Республіки, залучаємо науковців та експертів до публічних кампаній та пропонуємо рішення.
Партнери програми
ГО Арніка (Прага, Чехія) створена у 2001 році, об’єднує людей, які прагнуть кращого навколишнього середовища. Вважає, що природне багатство – це не лише подарунок, але й обов’язок зберегти його на майбутнє. З моменту заснування робота Арніки ґрунтується на трьох принципах: залучення громадськості до прийняття рішень, експертний підхід до розв’язання проблем та їх максимальне висвітлення в ЗМІ
Проводить громадські кампанії на міжнародному рівні. Загалом організація зосереджується на темах охорони природи, токсичних речовинах та відходах, доступу до інформації та участі громадськості у прийнятті рішень. В Україні сьомий рік поспіль розвиває проєкт “Чисте повітря для України”.
Національний партнер програми в Україні – ГО “Фрі Ардуіно” (Івано-Франківськ) – команда технічних експертів з громадського моніторингу якості повітря в Україні. Виготовляє доступні для населення станції моніторингу та координує всеукраїнський web-ресурс для інформування громадськості про рівень забруднення та якість атмосферного повітря в Україні. Активно залучає студентів та молодь до власної діяльності на основі соціального підприємництва. Разом з “Арнікою” розробили нове покоління станцій громадського моніторингу Oxygen, Air Fresh Max й Sapphire, які дозволяють оцінити якість повітря комплексно, аж за 19 різними забруднюючими речовинами.
Громадська організація “Зелений світ – Друзі Землі” (Дніпро) – неурядова неприбуткова громадська організація, яка першою у Дніпропетровській області почала працювати у сфері сталого розвитку. Залучає громадськість до активної діяльності з розв’язання екологічних проблем та охорони навколишнього природного середовища, здійснюють громадський контроль за дотриманням природоохоронного законодавства та раціонального використання природних ресурсів, впроваджують національне та міжнародне екологічне законодавства. Організація веде низку постійних кампаній зі сталого розвитку, відновлюваної енергетики та зелених технологій, біобезпеки та охорони довкілля та біорізноманіття, з прав людини та з урбаністики та транспортної інфраструктури.
Центр Екологічного Моніторингу (Дніпро) створений у 2017 році з метою сприяння переходу Дніпропетровської області до сталого розвитку. Підприємство забезпечує збирання, обробку, збереження, обмін, аналіз та оцінку даних щодо стану навколишнього середовища регіону. Головними завданнями роботи Центру є розвиток, удосконалення систем автоматизованого моніторингу викидів у атмосферу основних забруднювачів повітря та організація регіонального інформаційно-аналітичного центру моніторингу довкілля. Водночас ЦЕМ є розробником системи екологічного моніторингу для Дніпропетровської області як пілотного проєкту на основі досвіду роботи подібних систем у країнах Європи та США. Також до уваги були взяті теоретичні напрацювання Національної академії наук України.
Якщо забруднення довкілля стосується і вас – приєднуйтесь!