Українська громадянська мережа. Різні промислові міста – однакові проблеми.
Все про повітря

Про нас

«Чисте повітря для України» спільний проєкт ГО «Арніка» (Прага, Чехія) та  мережі місцевих неурядових організацій з промислових регіонів в Україні, працює з 2018 року.

Мета проєкту – покращити доступ до екологічної інформації та посилити участь громадськості у прийнятті рішень, об’єднати громадян та посилити громадські ініціативи промислових міст, що постраждали внаслідок забруднення повітря, для досягнення покращень.

Наші головні досягнення:

  1. Створення найбільшої і найсучаснішої української мережі моніторингу якості атмосферного повітря Ecocity, дані якої доступні для всіх на інтерактивній карті. Виготовлено  більше 700 таких станцій моніторингу якості повітря Еco City, частину яких подарували громадським організаціям, активістам та волонтерам, школам і університетам. Ці станції  оцінюють забруднення повітря у промислових регіонах і різних куточках України, а мешканці цих регіонів можуть застерегти себе від шкідливого впливу забрудненого повітря.
  2. Підтримка нарощування потенціалу для десятків організацій громадянського суспільства через програму малих грантів, надання обладнання, інфораційної та ресурсної підтримки, організацію співпраці між громадськими організаціями, науковцями та органами влади;
  3. Численні наукові дослідження з аналізу повітря, ґрунтів, річкових відкладів та продуктів харчування в Україні.

Ми пропонуємо трансформаційний досвід Європейського Союзу та Чеської Республіки, залучаємо науковців та експертів до публічних кампаній та пропонуємо рішення.

ГО Арніка (Прага, Чехія) створена в 2001 році, об’єднує людей, які прагнуть кращого навколишнього середовища. Вважає, що природне багатство – це не лише подарунок, але й обов’язок зберегти його на майбутнє. З моменту заснування “Арніка” стала однією з найважливіших екологічних організацій Чехії. 

Базує свою діяльність на трьох опорах: залучення громадськості, професійні аргументи та спілкування. Проводить громадські кампанії на міжнародному рівні. За кордоном впроваджує екологічні проєкти в Україні, Білорусі, Молдові, Вірменії та Казахстані. Загалом  організація зосереджується на темах охорони природи, токсичних речовинах та відходах, доступу до інформації та участі громадськості у прийнятті рішень. В Україні п’ятий рік поспіль розвиває проєкт “Чисте повітря для України”.

Головний партнер проєкту в Україні –  ГО “Фрі Ардуіно” (Івано-Франківськ) – команда технічних експертів з громадського моніторингу якості повітря в Україні. Виготовляє доступні для населення станції моніторингу та координує всеукраїнський web-ресурс для інформування громадськості про рівень забруднення та якість атмосферного повітря в Україні. Активно залучає студентів та молодь до власної діяльності на основі соціального підприємництва. Разом з “Арнікою” розробили нове покоління станцій громадського моніторингу Oxygen, Air Fresh Max и Sapphire, які дозволяють оцінити якість повітря комплексно, аж за 19 різними забруднюючими речовинами.

Проблеми, над вирішенням яких працюємо: За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), 92% населення світу дихає забрудненим повітрям понад допустимі межі. Крім того, Україна, як виняток, мала (на основі рейтингу з вересня 2017 р.) найбільшу кількість смертей (із 120 країн), пов’язаних із забрудненням атмосферного повітря, на кожні 100 000 людей. Інше дослідження Європейського кардіологічного товариства, опубліковане в 2019 році, показало, що рівень надмірної смертності в Україні на 100 000 населення перевищує 200 щороку, що означає, що приблизно 83 960 жителів на рік гинуть від забруднення повітря. Також високий рівень забруднення атмосферного повітря спостерігався не тільки в типово промислових регіонах, але і в столиці України Києві, яке часто потрапляє до рейтингу найбільш забруднених міст у світі в рейтингу якості повітря. Протягом десятиліть уряд ігнорував загальний стан навколишнього середовища. В результаті понад 4 мільйони людей дихають надзвичайно забрудненим повітрям.

Основним джерелом цього забруднення є металургійні підприємства та вугільні теплоелектростанції, які досі використовують застарілі технології. Дозволи на викиди на заводи отримують на основі застарілого законодавства радянської епохи, а правдива інформація про реальний рівень забруднення атмосферного повітря недоступна для громадськості. Державна екологічна інспекція неефективна, як і загальноприйнятість закону.

В Україні відсутній функціональний державний моніторинг повітря. У кількох містах працюють власні системи, але їх дизайн часто є недостатнім, а дані, як правило, недоступні для громадськості. Ось чому була створена мережа станцій громадського моніторингу Еco City. По всій Україні працюють і передають дані онлайн у режимі реального часу більше 500 наших станцій.

Наразі ми активно працюємо над покращенням регіональних програм управління якістю повітря та впровадженням Аларм-попереджень про забруднення повітря.

Якщо забруднення повітря стосується і вас, приєднуйтесь!

Максим Сорока

Чисте повітря для України
технічний експерт проекту
Дніпро, Україна

Олексій Трелевський

EcoCity
Координатор EcoCity
Івано-Франківськ, Україна

Дмитро Обухів

EcoCity
Івано-Франківськ, Україна

Марцела Черноцова

координаторка проєкту

Мартін Скальський

експерт з питань участі громадськості

Тетяна Жавжарова

зв’язки з громадськістю та ЗМІ

Яна Гедерім

ком'юніті-менеджер

Приєднуйтесь до борців із забрудненням повітря у вашому місті!

ЗАПОРІЖЖЯ: Дзига. Ми ініціатива людей, які хочуть зробити Запоріжжя чистим, зеленим і комфортним для життя. Наша місія – захист екологічних прав на чисте повітря, розвиток екологічних проектів, ідей та вчинків. Наша діяльність – розвиток мережі громадського та державного моніторингу, адаптація міста до змін клімату, озеленення та проведення громадських кампанії на захист прав у сфері довкілля.

КРИВИЙ РІГ: Pravo E. Ми громадянська ініціатива, яка прагне підвищити суспільний інтерес до закону та просвітити громадськість щодо прав людини. Наша мета – підвищення правової обізнаності. Ми захищаємо права громадян та їх інтереси на міському, державному та міжнародному рівнях. Ми спостерігаємо за діяльністю центральних національних та регіональних відомств для того, щоб прийнята політика покращила соціальну економічну ситуацію в країні.

Досить труїти Кривий Ріг. Ми, громадські організації, що об’єднують різні групи мешканців Кривого Рогу, заявляємо, що поєднуємо свої зусилля в коаліцію «Досить труїти Кривий Ріг». Наша надмета: досягти гранично можливої екологічної якості життя в Кривому Розі за збереження його статусу великого індустріального міста.

МАРІУПОЛЬ: Дайте кислорода! Ми – ініціативна екологічна група міста Маріуполь. Наше співтовариство сформувалося зі звичайних жителів міста на тлі екологічного беззаконня з боку металургійних підприємств Маріуполя. Mи вирішили докласти максимум зусиль у боротьбі за наші екологічні права і висвітлення всіх подій, будь-яким чином пов’язаних з екологією. Ми представляємо екологічні інтереси всіх громадян нашого міста. Ми боремося за краще Повітря такоже с помощью нашого нового веб-сайту stopsmog.com.ua.

ХАРКІВ: Добра Воля. ми громадська організація, що вже 10 років займається освітньою діяльністю, підтримкою ініціатив у напрямках екології, енергозбереження, культури та освіти у Харкові та розвитком громад області. Наша місія: покращення якості життя громад шляхом інформаційно-просвітницької та організаційної підтримки громадських ініціатив та гармонізації відносин між громадою, владою та бізнесом на засадах відкритості та партнерства.

Екоцид.net. Ми громадська організація, яка займається природоохоронною діяльністю та екологічним моніторингом у місті Харків. Наши учасники проводять активну кампанію захисту екологічних прав мешканців, які знаходяться в зоні впливу коксохімічного виробництва у місті.

Солоніцевка Live. Ми група активістів, яка створена у 2018 році для захисту прав мешканців селища Солоніцевка (поблизу міста Харкова). Ми проводим активні інформаційні та просвітницькі кампанії, займається соціальною діяльністю. У 2019 році наша група приєдналася до систем громадського моніторингу якості повітря та розпочала адвокаційну кампанію захисту екологічних прав громадян, які мешкають у зоні впливу промислових підприємств на території громади Солоніцевки.

НІКОПОЛЬ: Nikopol CLEAN Air Monitor – проект мониторинга воздуха. Наша ініціативна група встановилася в 2019 році, в ході підготовки фестивалю “Майстерня міста Нікополь”. Ми підняли питання екології нашого регіону і ми підготували і провели ряд заходів в рамках Майстерні. Ми зосередимося на моніторинг забруднення повітря. Наша мета – використати надійні і загальнодоступні дані про забруднення повітря, щоб вимагати змін з боку підприємств – забруднювачів.

СЄВЄРОДОНЕЦЬК: Кризовий медіа центр “Сіверський Донець”. Ми – аналітичний ресурсний центр, діалогова і комунікаційний платформа з широкою суспільною підтримкою. Ми маємо реальний вплив на прийняття рішень в суспільстві. Наша місія: Розвиток суспільства з високим рівнем довіри та співробітництва, з прозорим і демократичним способом прийняття рішень. Ми робимо це через розвиток власного потенціалу та мобілізацію громадської підтримки через розвиток аналітичного ресурсного центру та діалогової комунікативної платформи.

СЛОВ’ЯНСЬК: ЦеГрІн Донбас. Ми команда ініціативних громадян Донеччини, які об’єдналися для сприяння розвитку громадської активності в межах регіону через підтримку місцевих ініціатив; інформаційно-просвітницькі та навчальні заходи; розробку та просування нормативних актів локальної дії; формування громадської коаліції для відстоювання суспільних інтересів громадян.

Друкарня. Ми працюємо для сприяння міжнародному співробітництву, спільному навчанню та обмінам. Наші основні інтереси – екологія, неформальна освіта, медіа та розвиток громадянського суспільства. Ми віримо в те, що стійка демократія базується на участі небайдужих громадян і працюємо для того, щоб підтримувати та допомагати цьому процесу.

КРАМАТОРСЬК: Фонд розвитку громади. Ми спрямовані на покращення якості життя мешканців Краматорська через розвиток філантропії та лідерства в громаді міста, слідування у векторах гуманістичних, соціальних та економічних інновацій.

ДНІПРО: Save Dnipro. Група Save Dnipro бореться за чистоту довкілля у нашому місті. Наша головна мета — зменшити до безпечного рівню викиди Придніпровської ТЕС. Ми – за зменшення викидів смертельно небезпечних речовин у повітря! Ми – за проведення екологічної модернізації Придніпровської ТЕС. Ми – проти видачі дозволу станції на викиди з великими концентраціями шкідливих речовин! Ми створили екологічний бот для моніторингу інформації про довкілля України та його промислових забруднювачів: Saveecobot.

ECODIIТ. Ми професійна екологічна спільнота, яка об’єднує природоохоронних інженерів, науковців та студентів-екологів у місті Дніпро. Наша спільнота заснована у 2012 році на базі сертифікованої екологічної лабораторії Дніпровського національного університету залізничного транспорту та займається проектами екологічної та кліматичної освіти, впроваджує моніторинг стану довкілля. З 2019 року учасники спільноти допомагають громадським активістам впроваджувати системи громадського моніторингу атмосферного повітря в Україні.

Про нас

Чисте повітря для України

Цей проект очолюється неурядовою організацією Arnika (Чеська Республіка) у співпраці з місцевими громадськими ініціативами у промислових містах України за фінансової підтримки Transition Promotion Program Міністерства закордонних справ Чеської Республіки та National Endowment for Democracy (USA). Ви можете знайти більше інформації про нашу діяльність та можливості участі або поділитися з нами своїми думками, надіславши повідомлення на адресу info@cleanair.org.ua.

Координатори:

Партнери проекту:

Донори:

Інформаційні партнери: