Українська громадянська мережа. Різні промислові міста – однакові проблеми.
Все про повітря

Про нас

«Чисте повітря для України» спільна програма ГО «Арніка» (Прага, Чехія) та  мережі місцевих неурядових організацій з різних регіонів в Україні, працює з 2018 року.

Мета програми – покращити доступ до екологічної інформації та посилити участь громадськості у прийнятті рішень, об’єднати громадян та посилити громадські ініціативи промислових міст, що постраждали внаслідок забруднення повітря, для досягнення покращень.

Наші головні досягнення:

  1. Створення найбільшої і найсучаснішої української мережі моніторингу якості атмосферного повітря Ecocity, дані якої доступні для всіх на інтерактивній карті. Виготовлено  більше 700 таких станцій моніторингу якості повітря ЕcoCity, частину яких подарували громадським організаціям, активістам та волонтерам, школам і університетам. Ці станції  оцінюють забруднення повітря у промислових регіонах і різних куточках України, а мешканці цих регіонів можуть застерегти себе від шкідливого впливу забрудненого повітря.
  2. Підтримка нарощування потенціалу для десятків організацій громадянського суспільства через програму малих грантів, надання обладнання, інфораційної та ресурсної підтримки, організацію співпраці між громадськими організаціями, науковцями та органами влади;
  3. Численні наукові дослідження з аналізу повітря, ґрунтів, річкових відкладів та продуктів харчування в Україні.
  4. Розробка Українського індексу якості повітря та системи сповіщень Smog Alarm.
  5. Оцінка впливу війни на довкілля.

Ми пропонуємо трансформаційний досвід Європейського Союзу та Чеської Республіки, залучаємо науковців та експертів до публічних кампаній та пропонуємо рішення.

ГО Арніка (Прага, Чехія) створена в 2001 році, об’єднує людей, які прагнуть кращого навколишнього середовища. Вважає, що природне багатство – це не лише подарунок, але й обов’язок зберегти його на майбутнє. З моменту заснування “Арніка” стала однією з найважливіших екологічних організацій Чехії. 

Базує свою діяльність на трьох опорах: залучення громадськості, професійні аргументи та спілкування. Проводить громадські кампанії на міжнародному рівні. За кордоном впроваджує екологічні проєкти в Україні, Білорусі, Молдові, Вірменії та Казахстані. Загалом  організація зосереджується на темах охорони природи, токсичних речовинах та відходах, доступу до інформації та участі громадськості у прийнятті рішень. В Україні п’ятий рік поспіль розвиває проєкт “Чисте повітря для України”.

Національний партнер програми в Україні –  ГО “Фрі Ардуіно” (Івано-Франківськ) – команда технічних експертів з громадського моніторингу якості повітря в Україні. Виготовляє доступні для населення станції моніторингу та координує всеукраїнський web-ресурс для інформування громадськості про рівень забруднення та якість атмосферного повітря в Україні. Активно залучає студентів та молодь до власної діяльності на основі соціального підприємництва. Разом з “Арнікою” розробили нове покоління станцій громадського моніторингу Oxygen, Air Fresh Max и Sapphire, які дозволяють оцінити якість повітря комплексно, аж за 19 різними забруднюючими речовинами.

Проблеми, над вирішенням яких працюємо: За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), 92% населення світу дихає забрудненим повітрям понад допустимі межі. Крім того, Україна, як виняток, мала (на основі рейтингу з вересня 2017 р.) найбільшу кількість смертей (зі 120 країн), пов’язаних із забрудненням атмосферного повітря, на кожні 100 000 людей. Інше дослідження Європейського кардіологічного товариства, опубліковане у 2019 році, показало, що рівень надмірної смертності в Україні на 100 000 населення перевищує 200 щороку, що означає, що приблизно 83 960 жителів на рік гинуть від забруднення повітря. Також високий рівень забруднення атмосферного повітря спостерігався не тільки в типово промислових регіонах, але і в столиці України Києві, яке часто потрапляє до рейтингу найбільш забруднених міст у світі в рейтингу якості повітря. Протягом десятиліть уряд ігнорував загальний стан навколишнього середовища. В результаті понад 4 мільйони людей дихають надзвичайно забрудненим повітрям.

Основним джерелом цього забруднення є металургійні підприємства та вугільні теплоелектростанції, які досі використовують застарілі технології. Дозволи на викиди на заводи отримують на основі застарілого законодавства радянської епохи, а правдива інформація про реальний рівень забруднення атмосферного повітря недоступна для громадськості. Державна екологічна інспекція неефективна, як і загальноприйнятість закону.

В Україні відсутній функціональний державний моніторинг повітря. У кількох містах працюють власні системи, але їх дизайн часто є недостатнім, а дані, як правило, недоступні для громадськості. Ось чому була створена мережа станцій громадського моніторингу ЕcoCity. По всій Україні працюють і передають дані онлайн у режимі реального часу більше 500 наших станцій.

Наразі ми активно працюємо над покращенням регіональних програм управління якістю повітря та впровадженням Аларм-попереджень про забруднення повітря.

Якщо забруднення повітря стосується і вас, приєднуйтесь!

Марцела Чернохова

Arnika
координаторка проєкту
Чехія

Мартін Скальський

Arnika
експерт з питань участі громадськості
Чехія

Олексій Трелевський

EcoCity
Координатор EcoCity
Івано-Франківськ, Україна

Олексій Ангурець

"Зелений світ - Друзі Землі"
експерт з екології та сталого розвитку

Дмитро Обухів

EcoCity
Івано-Франківськ, Україна

Яна Гедерім

ком'юніті-менеджер

Oleksandra Tron

PR and media

Приєднуйтесь до спільноти партнерів програми “Чисте повітря для України” 

ДНІПРО

ГО “Зелений світ – Друзі Землі” – це неурядова неприбуткова громадська організація, яка була зареєстрована у 1997 році у м. Дніпро та першою в області почала працювати в сфері сталого розвитку.

Основною метою діяльності організації є залучення громадськості до активної діяльності по вирішенню екологічних проблем та охорони навколишнього природного середовища.

Напрями діяльності організації включають в себе здійснення громадського контролю за дотриманням природоохоронного законодавства та раціонального використання природних ресурсів, співробітництво з державними установами з питань екологічної політики, поширення відновлюваних джерел енергії та екологічно чистих технологій, розвиток моніторингу довкілля, впровадження національного та міжнародного екологічного законодавства.

ХАРКІВ

ГО “Громадський рейтинг”. Антикорупційні та демократичні ініціативи для ефективної співпраці між громадою, владою та бізнесом на засадах відкритості та партнерства.

ГО “Еко Хаб Харків”. Громадська ініціатива, яка займається природоохоронною діяльністю та екологічним моніторингом у місті Харків. Проводить активну кампанію захисту екологічних прав мешканців, які знаходяться в зоні впливу коксохімічного виробництва у місті.

Солоніцевка Live. Група активістів, яка створена для захисту прав мешканців селища Солоніцевка (поблизу міста Харкова). Проводить активні інформаційні та просвітницькі кампанії, займається соціальною діяльністю на території громади Солоніцевки.

ЗАПОРІЖЖЯ

ГО “Екосенс”. Працює над сталим розвитком та адаптацією Запоріжжя до зміни клімату, зменшенням викидів вуглецю та забруднюючих речовин підприємствами енергетики та промисловості. Розвиває мережу громадського моніторингу якості повітря та радіації в регіоні.

ТЕРНОПІЛЬ

ГО «Довкола» – це мережа підтримки та розвитку громадських наукових ініціатив для сталого розвитку України та подолання екологічних та соціальних наслідків війни в Україні.
З 2016 року мережа працює як неформальне об’єднання екологів, науковців та екоактивістів. У 2022 році, після вимушеної релокації більшості учасників, мережа зазнала організаційних змін та офіційно оформлена у статусі неприбуткової громадської організації «Довкола».
Мережа з 2016 року проводить активну роботу та різноманітні громадські дослідження та експедиції з моніторингу якості навколишнього середовища в різних регіонах України. В останні три роки Мережа «Довкола» фокусується на трьох напрямках діяльності: (1) екологічна освіта молоді, (2) громадський моніторинг довкілля та (3) незалежні ЗМІ.

У 2022 році після початку активних воєнних дій та релокації, учасники мережі «Довкола» розпочали спільно з партнерами спеціальні проєкти боротьби з екологічною дезінформацією – «Екошабаш» та «Повітря Війни».

 

 

Про нас

Програма "Чисте повітря для України" реалізується з 2018 року неурядовою організацією Arnika (Чеська Республіка) у співпраці з місцевими громадськими ініціативами з різних регіонів України за фінансової підтримки Transition Promotion Program Міністерства закордонних справ Чеської Республіки та National Endowment for Democracy (USA).

Ви можете знайти більше інформації про нашу діяльність та можливості участі або поділитися з нами своїми думками, надіславши повідомлення на адресу info@cleanair.org.ua.

Координатори:

Партнери програми:

Донори:

Інформаційні партнери: