«Чисте повітря для України» – спільна програма ГО «Арніка» (Прага, Чехія) та мережі місцевих неурядових організацій з різних регіонів в Україні, працює з 2018 року.
Мета програми – покращити доступ до екологічної інформації та посилити участь громадськості у прийнятті рішень, об’єднати громадян та посилити громадські ініціативи промислових міст, що постраждали внаслідок забруднення повітря, для досягнення покращень.
Наші головні досягнення:
- Створення найбільшої і найсучаснішої української мережі моніторингу якості атмосферного повітря Ecocity, дані якої доступні для всіх на інтерактивній карті. Виготовлено більше 700 таких станцій моніторингу якості повітря ЕcoCity, частину яких подарували громадським організаціям, активістам та волонтерам, школам і університетам. Ці станції оцінюють забруднення повітря у промислових регіонах і різних куточках України, а мешканці цих регіонів можуть застерегти себе від шкідливого впливу забрудненого повітря.
- Підтримка нарощування потенціалу для десятків організацій громадянського суспільства через програму малих грантів, надання обладнання, інфораційної та ресурсної підтримки, організацію співпраці між громадськими організаціями, науковцями та органами влади;
- Численні наукові дослідження з аналізу повітря, ґрунтів, річкових відкладів та продуктів харчування в Україні.
- Розробка Українського індексу якості повітря та системи сповіщень Smog Alarm.
- Оцінка впливу війни на довкілля.
Ми пропонуємо трансформаційний досвід Європейського Союзу та Чеської Республіки, залучаємо науковців та експертів до публічних кампаній та пропонуємо рішення.
ГО Арніка (Прага, Чехія) створена в 2001 році, об’єднує людей, які прагнуть кращого навколишнього середовища. Вважає, що природне багатство – це не лише подарунок, але й обов’язок зберегти його на майбутнє. З моменту заснування “Арніка” стала однією з найважливіших екологічних організацій Чехії.
Базує свою діяльність на трьох опорах: залучення громадськості, професійні аргументи та спілкування. Проводить громадські кампанії на міжнародному рівні. За кордоном впроваджує екологічні проєкти в Україні, Білорусі, Молдові, Вірменії та Казахстані. Загалом організація зосереджується на темах охорони природи, токсичних речовинах та відходах, доступу до інформації та участі громадськості у прийнятті рішень. В Україні п’ятий рік поспіль розвиває проєкт “Чисте повітря для України”.
Національний партнер програми в Україні – ГО “Фрі Ардуіно” (Івано-Франківськ) – команда технічних експертів з громадського моніторингу якості повітря в Україні. Виготовляє доступні для населення станції моніторингу та координує всеукраїнський web-ресурс для інформування громадськості про рівень забруднення та якість атмосферного повітря в Україні. Активно залучає студентів та молодь до власної діяльності на основі соціального підприємництва. Разом з “Арнікою” розробили нове покоління станцій громадського моніторингу Oxygen, Air Fresh Max и Sapphire, які дозволяють оцінити якість повітря комплексно, аж за 19 різними забруднюючими речовинами.
Проблеми, над вирішенням яких працюємо: За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), 92% населення світу дихає забрудненим повітрям понад допустимі межі. Крім того, Україна, як виняток, мала (на основі рейтингу з вересня 2017 р.) найбільшу кількість смертей (зі 120 країн), пов’язаних із забрудненням атмосферного повітря, на кожні 100 000 людей. Інше дослідження Європейського кардіологічного товариства, опубліковане у 2019 році, показало, що рівень надмірної смертності в Україні на 100 000 населення перевищує 200 щороку, що означає, що приблизно 83 960 жителів на рік гинуть від забруднення повітря. Також високий рівень забруднення атмосферного повітря спостерігався не тільки в типово промислових регіонах, але і в столиці України Києві, яке часто потрапляє до рейтингу найбільш забруднених міст у світі в рейтингу якості повітря. Протягом десятиліть уряд ігнорував загальний стан навколишнього середовища. В результаті понад 4 мільйони людей дихають надзвичайно забрудненим повітрям.
Основним джерелом цього забруднення є металургійні підприємства та вугільні теплоелектростанції, які досі використовують застарілі технології. Дозволи на викиди на заводи отримують на основі застарілого законодавства радянської епохи, а правдива інформація про реальний рівень забруднення атмосферного повітря недоступна для громадськості. Державна екологічна інспекція неефективна, як і загальноприйнятість закону.
В Україні відсутній функціональний державний моніторинг повітря. У кількох містах працюють власні системи, але їх дизайн часто є недостатнім, а дані, як правило, недоступні для громадськості. Ось чому була створена мережа станцій громадського моніторингу ЕcoCity. По всій Україні працюють і передають дані онлайн у режимі реального часу більше 500 наших станцій.
Наразі ми активно працюємо над покращенням регіональних програм управління якістю повітря та впровадженням Аларм-попереджень про забруднення повітря.
Якщо забруднення повітря стосується і вас, приєднуйтесь!