Українська громадянська мережа. Різні промислові міста – однакові проблеми.
Все про повітря

  Петиція ‘‘Чисте повітря в Україні‘‘

  Перед тим, як підписати цю петицію спробуйте затримати дихання на 5 хвилин.
  Спробували? Легко?

  Aдресати петиції:
  Комітет Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування
  Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів
  Міністерство охорони здоров’я
  Обласні державні адміністраціі, обласні ради, органи місцевого самоврядування

  Атмосферне повітря залишилось єдиним безкоштовним природним ресурсом. При цьому склад будь-якого продукту та інформація про його виробника наводиться на упаковці цього продукту. Отже ти швидко можеш зрозуміти, що плануєш покласти до рота. Повітря ми споживаємо щохвилини, але не маємо гадки про його склад. Його ми змушені споживати таким, яким воно є в наших містах.

  Ми не маємо можливості обирати якість повітря, ми обмежені в цьому виборі, але маємо право знати про його склад, бо він безпосередньо впливає на наше здоров’я та життя.

  Люди відрізняються від інших живих істот на планеті Земля, бо мають право вибору. Якість повітря залежить від нашого вибору сьогодні.

  Забруднення повітря - одна з ключових загроз для навколишнього середовища та здоров’я людей нинішніх та майбутніх поколінь. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, забруднене повітря може призводити до передчасної смерті, а також є причиною вроджених вад розвитку у немовлят.

  Основним джерелом забруднення повітря є застарілі технології, що застосовуються у важкій промисловості - вугільні електростанції, металургійні або хімічні заводи. Приклад країн ЄС показує, що зміни можливі, і економіка може бути екологічною та відповідальнішою перед громадянами. Наразі, ми змушені платити за прибутки кількох промислових олігархів здоров’ям мільйонів людей.

  Не обирай між забрудненням повітря і здоров’ям, обирай чисте повітря та вимагай разом з нами:

  • Розробити та впровадити оновлену незалежну, надійну систему комплексного державного моніторингу повітря
   Зосередити управління моніторингом в Міністерстві захисту довкілля та природних ресурсів із належним фінансуванням. Результати моніторингу оприлюднювати в публічному просторі (мережі інтернет) у вигляді первинних даних, а також усереднених по станціям спостереження, зонам та агломераціям. Розробити та впровадити систему оперативного оповіщення, попередження та регулювання смогу.
  • Впровадити відкритий реєстр дозволів
   Чинна процедура отримання дозвільних документів на здійснення викидів забруднюючих речовин є застарілою в порівнянні з діючою процедурою оцінки впливу на довкілля та доступу до інформації, пов’язаною з нею. На тепер законодавчо не закріплено та не врегульовано порядок розміщення підприємствами інформації, що міститься в дозволах на викиди. Така прогалина суттєво обмежує права на вільний доступ до екологічної інформації кожному, як того вимагає Орхуська конвенція, та обмежує можливості участі громадян в прийнятті екологічних рішень.
  • Оновити процедури прийняття екологічних рішень
   Результати моніторингу повітря мають стати основою при видачі дозволів на викиди, перегляді й анулюванні дозволів та розробці заходів контролю якості повітря.

  Автори петиціі:
  Проект «Чисте повітря для України» www.cleanair.org.ua
  Анна Амбросова - Досить труїти Кривий Ріг
  Ірина Пирогова - Всеукраїнська екологічна ліга, Запоріжжя
  Максим Сорока - експерт із забруднення повітря, м. Дніпро
  Олеся Крамаренко - Дзига, Запоріжжя
  Олена Шафранова - Право Е, Кривий Ріг

  Допоможіть нам зібрати рукописні підписи - вони мають більшу вагу!
  Ви можете завантажити Петицію та листи для збору підписів тут
  * Дані, позначені зірочкою, є обов’язковими.

  Підписуючи це звернення, я даю згоду на використання та обробку моїх персональних даних згідно з Законом України про захист персональних даних, а також надаю згоду отримувати оповіщення по вказаних каналах зв’язку.

   10 порад для здоров’я

   У районах із забрудненим повітрям найважливіше берегти власне здоров'я. У разі ситуацій із смогом обмежте переміщення на вулиці - очевидно виключити спортивні ігри або ігри на свіжому повітрі для дітей, не провітрюйте зайве. Щоб захиститися від частинок пилу, потрібно носити маску.

   Але як розпізнати критичну ситуацію смогу? Це проблема.

   Хоча в країнах Європейського Союзу держава забезпечує постійне вимірювання якості повітря, в Україні відповідальність розподілена між різними органами влади, і дані, як правило, не доступні громадськості. Запитуйте у міської ради та вимагайте, щоб місто забезпечило моніторинг повітря.

   Окрім доступу до інформації, важливо застосовувати прогресивні правові норми та вимагати від промислових компаній вкладати частину свого прибутку в модернізацію застарілих технологій та дотримуватися діючих обмежень. Саме цьому присвячені громадські об’єднання майже в кожному індустріальному місті. Ви також можете підтримати ініціативу у своєму місті.

   1) Регулярно перевіряйте якість повітря у вашому місті на сайті cleanair.org.ua.

   2) У разі сильного забруднення обмежте своє перебування на свіжому повітрі до мінімуму.

   3) Обмежте вентиляцію та відкривання вікон, провітрюйте коротко та інтенсивно.

   4) Якщо у вас проблеми зі здоров’ям, не відкладайте візит до лікаря а також просіть справу з обстеження.

   5) Подумайте про встановлення станції «AirFreshMax» - чим більше станцій, тим точніші дані про стан повітря.

   6) Не паліть листя і траву, не розводьте відкритий вогонь.

   7) Не використовуйте вдома для обігрівання неякісне вугілля, не спалюйте відходи в печі.

   8) Приєднуйтесь до петиції «За чисте повітря в Україні».

   9) Вимагайте у міської ради проведення інформованості громадян та вирішення проблем.

   10) Підтримуйте екологічні громадські організації у вашому місті.

    Перевірте своє повітря станцією моніторингу «AirFreshMax»:

    «AirFreshMax» - станція мониторингу забруднення повітря нового покоління, в основу якої покладено концепція «громадянської науки», яка стає популярною у всьому світі. Там, де держава не виконує свої зобов’язання, вступають громадяни і роблять все, що потрібно.

    Станція моніторингу якості повітря «AirFreshMax» - це пристрій, який дозволяє здійснювати контроль та реєстрацію стану повітря навколишнього середовища, а саме показники температури, вологості та концентрації пилу PM2.5 і PM10 в режимі реального часу. Крім мікрочастинок пилу (РМ2,5 та РМ10), «AirFreshMax» виконує моніторинг концентрації оксиду вуглецю (СО), діоксиду азоту (NO2), аміаку (NH3), рівня приземного озону (O3) та летких органічних речовин (TVOC, VVOC).

    Станція моніторингу «AirFreshMax» розроблена експертами українських громадських організацій та виготовляється безпосередньо в Україні в рамках соціального підприємництва. Станція моніторингу «AirFreshMax» є удосконаленою версією станції «Oxygen» та надає можливості кожному громадянину оцінювати вміст найпоширеніших небезпечних для здоров'я людини речовин у повітрі.

    Функціональні можливості пристрою дозволять не тільки отримувати оперативні дані про якість атмосферного повітря, а й накопичувати великі дані для оцінки і прогнозування індексів забруднення і ризиків для здоров'я населення, використовуючи для цього персональний кабінет на сайті eco-city.org.ua.

    Цей та інші пристрої моніторингу якості повітря виготовляють та тестують експерти EcoCity у власній майстерні. Термін виготовлення - в середньому 1 тиждень з моменту замовлення (виготовлення, тестування, калібрування). Після отримання, активувати та налаштувати пристрій можна, використавши мануал на сайті eco-city.org.ua. Живлення станції відбувається від стандартного USB адаптера (5V 2A), який йде в комплекті з пристроєм. Довжина кабелю живлення - 7 метрів.

    Використовуйте цю форму для замовлення обладнання. Повідомлення буде надіслано як команді «Чисте повітря», так і команді «Еко Сіті». Потім ми зв’яжемося з вами електронною поштою для підтвердження замовлення.

    *Заповнюючи та відсилаючи цю анкету ви даєте згоду на зберігання та обробку Ваших персональних даних відповідно до законодавства України. Ми обіцяємо, що надані дані не будуть передані "третім особам" та не будуть використані з метою, яка не пов’язана з реалізацією Коаліції "Чисте повітря" та його партнерів.

    Повідомте мене

    Підпишіться, щоб бути в курсі новин та нашої роботи

    *Заповнюючи та відсилаючи цю анкету ви даєте згоду на зберігання та обробку Ваших персональних даних відповідно до законодавства України. Ми обіцяємо, що надані дані не будуть передані “третім особам” та не будуть використані з метою, яка не пов’язана з реалізацією Коаліції “Чисте повітря” та його партнерів.

     Чи є у вас запитання, пропозиції чи коментарі?

     Дайте нам знати, що відбувається у вашому місті!

     Я хочу опублікувати своє повідомлення на цьому сайті

     публикации осуществляются на усмотрение администрации сайта

     *Заповнюючи та відсилаючи цю анкету ви даєте згоду на зберігання та обробку Ваших персональних даних відповідно до законодавства України. Ми обіцяємо, що надані дані не будуть передані "третім особам" та не будуть використані з метою, яка не пов’язана з реалізацією Коаліції "Чисте повітря" та його партнерів.

      Форма технічної підтримки

      Що пропонує технічна підтримка EcoCity?

      - ми допомагаємо власникам станцій будь-якого виробника та типу з технічним обслуговуванням та модернізацією;
      - ми надаємо експертну безкоштовну консультацію кожному, щоб вибрати найкращу станцію для вашого району чи міста;
      - ми підвищуємо стабільність станцій та якість даних;
      - ми пропонуємо зручний канал зв'язку з технічними спеціалістами для всіх людей, які беруть участь у моніторингу забруднення повітря – незалежно від типу їх станції.

      Як ми можемо вам допомогти?

      а) У мене проблеми з моєю станцією моніторингу
      б) Я помітив проблеми зі станцією моніторингу, яка мені не належить
      в) Я хочу придбати станцію моніторингу і мені потрібна консультація

      Я також хотів би підписатися на розсилку Чисте повітря для України.

      *Заповнюючи та відсилаючи цю анкету ви даєте згоду на зберігання та обробку Ваших персональних даних відповідно до законодавства України. Ми обіцяємо, що надані дані не будуть передані "третім особам" та не будуть використані з метою, яка не пов’язана з реалізацією Коаліції "Чисте повітря" та його партнерів.

      Про Нас

      «Чисте повітря для України» – спільний проект «Арніки» та неформальної мережі місцевих неурядових організацій з промислових регіонів Кривбасу та Донбасу в Україні. Наша мета – покращити доступ до інформації та посилити участь громадськості у прийнятті рішень. Загальнодоступна мережа моніторингу забруднення атмосферного повітря, аналіз ґрунту, річкових відкладів та продуктів харчування у п’яти регіонах та програма нарощування потенціалу для громадянського суспільства – ось одне з наших головних досягнень. Ми пропонуємо трансформаційний досвід Чеської Республіки, залучаємо науковців та експертів до публічних кампаній, публікуємо аналізи та пропонуємо рішення.

       За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), 92% населення світу дихає забрудненим повітрям понад допустимі межі. Крім того, Україна, як виняток, мала (на основі рейтингу з вересня 2017 р.) найбільшу кількість смертей (із 120 країн), пов’язаних із забрудненням атмосферного повітря, на кожні 100 000 людей. Інше дослідження Європейського кардіологічного товариства, опубліковане в 2019 році, показало, що рівень надмірної смертності в Україні на 100 000 населення перевищує 200 щороку, що означає, що приблизно 83 960 жителів на рік гинуть від забруднення повітря. Також високий рівень забруднення атмосферного повітря спостерігався не тільки в типово промислових регіонах, але і в столиці України Києві, яке часто потрапляє до рейтингу найбільш забруднених міст у світі в рейтингу якості повітря. Протягом десятиліть уряд ігнорував загальний стан навколишнього середовища. В результаті понад 4 мільйони людей дихають надзвичайно забрудненим повітрям. Основним джерелом цього забруднення є металургійні та вугільні електростанції, які досі використовують застарілі технології. Дозволи на викиди на заводи видаються на основі застарілого законодавства радянської епохи, а правдива інформація про реальний рівень забруднення атмосферного повітря недоступна для громадськості. Державна екологічна інспекція неефективна, як і загальноприйнятість закону.

      Проект «Чисте повітря для України» заснований у 2018 році та має на меті об’єднати громадян та громадські ініціативи промислових міст, що постраждали внаслідок забруднення повітря, та сприяє посиленню громадських кампаній з метою досягнення покращень. Впродовж чотирьох років ми підтримали 6 громадських організацій в боротьбі за чисте повітря для України.

      В Україні відсутній функціональний державний моніторинг повітря. У кількох містах працюють власні системи, але їх дизайн часто є недостатнім, а дані, як правило, недоступні для громадськості. Ось чому команда розробників EcoCity за підтримки проєкту розробила   нове покоління стаціонарних та мобільних станцій громадського моніторингу якості повітря Oxygen та Sapphire-32. За час реалізації проєкту ми виготовили  40 таких станцій моніторингу, які подарували громадським організаціями, активістам та волонтерам. Ці станції вже два роки оцінюють забруднення повітря у промислових регіонах України, а мешканці цих регіонів можуть застерегти себе від шкідливого впливу забрудненого повітря.

      Якщо забруднення повітря стосується і вас, ви можете приєднатися до нас!

      Арніка (Прага), створена в 2001 році, Арніка об’єднує людей, які прагнуть кращого навколишнього середовища. Ми вважаємо, що природне багатство – це не лише подарунок, але й обов’язок зберегти його на майбутнє. З моменту заснування “Арніка” стала однією з найважливіших екологічних організацій Чехії. Ми базуємо свою діяльність на трьох опорах: залучення громадськості, професійні аргументи та спілкування. З самого початку ми проводимо громадські кампанії як на чеському, так і на міжнародному рівні. За кордоном ми впроваджуємо екологічні проекти в Україні, Білорусі, Молдові, Вірменії та Казахстані. В Україні четвертий рік поспіль розвиваємо проект “Чисте повітря для України”. Загалом наша організація зосереджується на темах охорони природи, токсичних речовинах та відходах, доступу до інформації та участі громадськості у прийнятті рішень.

      Еco City (Івано-Франківськ) – команда технічних експертів з громадського моніторингу якості повітря в Україні. Ми виготовляємо доступні для населення станції моніторингу та координуємо всеукраїнський web-ресурс для інформування громадськості про рівень забруднення та якість атмосферного повітря в Україні. Ми активно залучаємо студентів та молодь до власної діяльності на основі соціального підприємництва. Разом з Арнікою ми розробили нове покоління станцій громадського моніторингу Oxygen, Air Fresh Max и Sapphire, які дозволяють оцінити якість повітря комплексно, аж за 19 різними забруднюючими речовинами.

      Максим Сорока

      Чисте повітря для України
      технічний експерт проекту
      Дніпро, Україна

      Олексій Трелевський

      EcoCity
      Координатор EcoCity
      Івано-Франківськ, Україна

      Дмитро Обухів

      EcoCity
      Івано-Франківськ, Україна

      Аліна Машенко

      менеджер подій

      Мартін Скальський

      експерт з питань участі громадськості

      Маркета Досоудилова

      зв’язки з громадськістю та ЗМІ

      Татьяна Жавжарова

      зв’язки з громадськістю та ЗМІ

      Приєднуйтесь до борців із забрудненням повітря у вашому місті!

      ЗАПОРІЖЖЯ: Дзига. Ми ініціатива людей, які хочуть зробити Запоріжжя чистим, зеленим і комфортним для життя. Наша місія – захист екологічних прав на чисте повітря, розвиток екологічних проектів, ідей та вчинків. Наша діяльність – розвиток мережі громадського та державного моніторингу, адаптація міста до змін клімату, озеленення та проведення громадських кампанії на захист прав у сфері довкілля.

      КРИВИЙ РІГ: Pravo E. Ми громадянська ініціатива, яка прагне підвищити суспільний інтерес до закону та просвітити громадськість щодо прав людини. Наша мета – підвищення правової обізнаності. Ми захищаємо права громадян та їх інтереси на міському, державному та міжнародному рівнях. Ми спостерігаємо за діяльністю центральних національних та регіональних відомств для того, щоб прийнята політика покращила соціальну економічну ситуацію в країні.

      Досить труїти Кривий Ріг. Ми, громадські організації, що об’єднують різні групи мешканців Кривого Рогу, заявляємо, що поєднуємо свої зусилля в коаліцію «Досить труїти Кривий Ріг». Наша надмета: досягти гранично можливої екологічної якості життя в Кривому Розі за збереження його статусу великого індустріального міста.

      МАРІУПОЛЬ: Дайте кислорода! Ми – ініціативна екологічна група міста Маріуполь. Наше співтовариство сформувалося зі звичайних жителів міста на тлі екологічного беззаконня з боку металургійних підприємств Маріуполя. Mи вирішили докласти максимум зусиль у боротьбі за наші екологічні права і висвітлення всіх подій, будь-яким чином пов’язаних з екологією. Ми представляємо екологічні інтереси всіх громадян нашого міста. Ми боремося за краще Повітря такоже с помощью нашого нового веб-сайту stopsmog.com.ua.

      ХАРКІВ: Добра Воля. ми громадська організація, що вже 10 років займається освітньою діяльністю, підтримкою ініціатив у напрямках екології, енергозбереження, культури та освіти у Харкові та розвитком громад області. Наша місія: покращення якості життя громад шляхом інформаційно-просвітницької та організаційної підтримки громадських ініціатив та гармонізації відносин між громадою, владою та бізнесом на засадах відкритості та партнерства.

      Екоцид.net. Ми громадська організація, яка займається природоохоронною діяльністю та екологічним моніторингом у місті Харків. Наши учасники проводять активну кампанію захисту екологічних прав мешканців, які знаходяться в зоні впливу коксохімічного виробництва у місті.

      Солоніцевка Live. Ми група активістів, яка створена у 2018 році для захисту прав мешканців селища Солоніцевка (поблизу міста Харкова). Ми проводим активні інформаційні та просвітницькі кампанії, займається соціальною діяльністю. У 2019 році наша група приєдналася до систем громадського моніторингу якості повітря та розпочала адвокаційну кампанію захисту екологічних прав громадян, які мешкають у зоні впливу промислових підприємств на території громади Солоніцевки.

      НІКОПОЛЬ: Nikopol CLEAN Air Monitor – проект мониторинга воздуха. Наша ініціативна група встановилася в 2019 році, в ході підготовки фестивалю “Майстерня міста Нікополь”. Ми підняли питання екології нашого регіону і ми підготували і провели ряд заходів в рамках Майстерні. Ми зосередимося на моніторинг забруднення повітря. Наша мета – використати надійні і загальнодоступні дані про забруднення повітря, щоб вимагати змін з боку підприємств – забруднювачів.

      СЄВЄРОДОНЕЦЬК: Кризовий медіа центр “Сіверський Донець”. Ми – аналітичний ресурсний центр, діалогова і комунікаційний платформа з широкою суспільною підтримкою. Ми маємо реальний вплив на прийняття рішень в суспільстві. Наша місія: Розвиток суспільства з високим рівнем довіри та співробітництва, з прозорим і демократичним способом прийняття рішень. Ми робимо це через розвиток власного потенціалу та мобілізацію громадської підтримки через розвиток аналітичного ресурсного центру та діалогової комунікативної платформи.

      СЛОВ’ЯНСЬК: ЦеГрІн Донбас. Ми команда ініціативних громадян Донеччини, які об’єдналися для сприяння розвитку громадської активності в межах регіону через підтримку місцевих ініціатив; інформаційно-просвітницькі та навчальні заходи; розробку та просування нормативних актів локальної дії; формування громадської коаліції для відстоювання суспільних інтересів громадян.

      Друкарня. Ми працюємо для сприяння міжнародному співробітництву, спільному навчанню та обмінам. Наші основні інтереси – екологія, неформальна освіта, медіа та розвиток громадянського суспільства. Ми віримо в те, що стійка демократія базується на участі небайдужих громадян і працюємо для того, щоб підтримувати та допомагати цьому процесу.

      КРАМАТОРСЬК: Фонд розвитку громади. Ми спрямовані на покращення якості життя мешканців Краматорська через розвиток філантропії та лідерства в громаді міста, слідування у векторах гуманістичних, соціальних та економічних інновацій.

      ДНІПРО: Save Dnipro. Група Save Dnipro бореться за чистоту довкілля у нашому місті. Наша головна мета — зменшити до безпечного рівню викиди Придніпровської ТЕС. Ми – за зменшення викидів смертельно небезпечних речовин у повітря! Ми – за проведення екологічної модернізації Придніпровської ТЕС. Ми – проти видачі дозволу станції на викиди з великими концентраціями шкідливих речовин! Ми створили екологічний бот для моніторингу інформації про довкілля України та його промислових забруднювачів: Saveecobot.

      ECODIIТ. Ми професійна екологічна спільнота, яка об’єднує природоохоронних інженерів, науковців та студентів-екологів у місті Дніпро. Наша спільнота заснована у 2012 році на базі сертифікованої екологічної лабораторії Дніпровського національного університету залізничного транспорту та займається проектами екологічної та кліматичної освіти, впроваджує моніторинг стану довкілля. З 2019 року учасники спільноти допомагають громадським активістам впроваджувати системи громадського моніторингу атмосферного повітря в Україні.

      Про нас

      Чисте повітря для України

      Цей проект очолюється неурядовою організацією Arnika (Чеська Республіка) у співпраці з місцевими громадськими ініціативами у промислових містах України за фінансової підтримки Transition Promotion Program Міністерства закордонних справ Чеської Республіки та National Endowment for Democracy (USA). Ви можете знайти більше інформації про нашу діяльність та можливості участі або поділитися з нами своїми думками, надіславши повідомлення на адресу info@cleanair.org.ua.

      Координатори:

      Партнери проекту:

      Донори:

      Інформаційні партнери: