Українська громадянська мережа. Різні промислові міста – однакові проблеми.
Все про повітря

Перше дослідження забруднення відкладів Каховського водосховища — розширена версія

23. 10. 2024

Дослідження токсичного забруднення донних відкладів колишньої Каховської дамби та інших місць у Запоріжжі, Україна.

Руйнування Каховської дамби 6 червня 2023 року стало одним з найяскравіших прикладів екологічних наслідків російського вторгнення, спричинивши повені, евакуацію тисяч людей і щонайменше 32 смерті. Колишнє водосховище значною мірою осушилося. Після спаду води постала ще одна проблема: у донних відкладеннях накопичувалися забруднювачі від промисловості та сільського господарства, зокрема токсичні пестициди, заборонені в наші дні. Оцінки вмісту цих відкладень для обговорення відновлення ще не проводилися.

Щоб визначити рівень ризику, викликаного можливим забрудненням відкладень відкритого дна річки, дослідники проаналізували чотирнадцять проб: одинадцять із відкладень колишнього водосховища, дві проби ґрунту з ударних кратерів російської ракети С-300 та одна проба ґрунту з промислового району м. Запоріжжя. Зразки були відібрані у два раунди та перевірені на широкий спектр забруднюючих речовин.

Опубліковане наразі дослідження є одним із результатів багаторічної співпраці між чеською громадською організацією Arnika та її українськими партнерами Free Arduino (Івано-Франківськ) та Green World (Дніпро) в рамках проєкту Чисте повітря для України. У дослідженні відкладень також брала участь чеська компанія Dekonta. Дослідження фінансувалося Програмою сприяння переходу Міністерства закордонних справ Чеської Республіки та Уряду Швеції.

 

 

 

Завантажити публікацію: Kachovka-UA_v4

Про нас

Програма "Чисте повітря для України" реалізується з 2017 року неурядовою організацією Arnika (Чеська Республіка) у співпраці з місцевими громадськими ініціативами з різних регіонів України за фінансової підтримки Transition Promotion Program Міністерства закордонних справ Чеської Республіки.

Ви можете знайти більше інформації про нашу діяльність та можливості участі або поділитися з нами своїми думками, надіславши повідомлення на адресу info@cleanair.org.ua.

Координатори:

Партнери програми:

Донори:

Інформаційні партнери: