Українська громадянська мережа. Різні промислові міста – однакові проблеми.
Все про повітря

Яйця птиці вільно-вигульного утримання як індикатор забруднення довкілля на сході Україні

В даному звіті представлені результати досліджень яєць птиці вільного вигулу з Харкова, Маріуполя та Кривого Рогу – міст в східній частині України, чия територія ймовірно є забрудненою стійкими органічними забруднювачами (СОЗ).

Яйця є чутливим індикатором вмісту СОЗ в грунті або пилу, а також значним шляхом перенесення забруднюючих речовин із ґрунту до людини. Яйця із забруднених територій можуть спричиняти вплив, що перевищує гранично допустимі показники і становить загрозу для здоров’я населення. Таким чином, свійська птиця і її яйця є ідеальними “живим барометром”: видом по якому можна оцінити рівень забруднення досліджуваних територій СОЗ, зокрема діоксинами (ПХДД/Ф) і ПХД. Виходячи з цього, ми вибрали метод відбору яєць птиці вільного вигулу і їх аналіз на вміст деяких СОЗ, як один з інструментів моніторингу в рамках проекту “Досить труїти Україну: коаліція “За чисте повітря”  (додаткову інформацію про проект можна знайти за посиланням http://english.arnika.org/ukraine).

Дані по пробах та аналізу яєць птиці вільного вигулу, представлені в даному звіті, були отримані під час експедиції у травні 2018 року, в рамках зазначеного вище спільного проекту неурядових організацій України і Чеської Республіки.

Автор: Йінджих Петерлік, Арніка – відділ токсичних речовин і відходів, Чеська Республіка

Співавтори: Йітка Стракова, Арніка – відділ токсичних речовин і відходів, Чеська Республіка

Мартін Скальськи – Арніка – Центр підтримки громадян, Чеська Республіка

Максим Сорока – Лабораторія «Охорона навколишнього середовища» ДНУЗТ ім. Акад. В. Лазаряна, Україна

Фотографії: Станіслав Крупаpж / Арніка

Графічний дизайн: www.typonaut.cz

Перевірка тексту українською мовою: Анна Амбросова

Переклад: Яніна Басиста (російською мовою), Олена Міскун (українською мовою)

 

Цей звіт був підготовлений за фінансової підтримки Програми Transition Міністерства закордонних справ Чеської Республіки. Погляди в цьому документі, не обов’язково відображають офіційну позицію Міністерства закордонних справ Чеської Республіки.

Завантажити:

2018_індикатор забруднення на сході України

Про нас

Програма "Чисте повітря для України" реалізується з 2018 року неурядовою організацією Arnika (Чеська Республіка) у співпраці з місцевими громадськими ініціативами з різних регіонів України за фінансової підтримки Transition Promotion Program Міністерства закордонних справ Чеської Республіки та National Endowment for Democracy (USA).

Ви можете знайти більше інформації про нашу діяльність та можливості участі або поділитися з нами своїми думками, надіславши повідомлення на адресу info@cleanair.org.ua.

Координатори:

Партнери програми:

Донори:

Інформаційні партнери: