Формула: NH3
Характеристика: Безбарвний і сильним різким запахом газ.
Знаходиться: Він утворюється під час розкладання органічних матеріалів, особливо при розведенні великої рогатої худоби. У сільському господарстві він міститься в азотних добривах, тому легко потрапляє в ґрунт. Його зазвичай використовують у домашніх господарствах та промисловості як відбілюючий та очисний засіб.
Вплив: При низькій концентрації аміаку подразнюються верхні дихальні шляхи, негативні наслідки, такі як кашель, подразнення очей, носа та горла. При більш високій концентрації може виникати запалення шкіри, очей, горла та легень. Тривалий контакт з аміаком приводить до хронічних проблем з дихальними шляхами, глаукоми або захворювання рогівки.
Обмеження: Ні ЄС, ні ВООЗ не встановлюють обмеження. У Чехії толерантність становить 0.
Формула: PM2,5, PM10
Характеристика: Дрібні частинки розміром менше 10 мікрону (тисячу міліметрів) пов’язані з іншими небезпечними хімічними речовинами, такими як сульфати, важкі метали – свинець або неорганічні солі.
Знаходиться: Вони утворюються під час пожеж, процесу спалювання на заводах або в транспорті. У будинку джерелом може бути камін, піч або свічка. Небезпечне також піднімання осілого пилу (видобування в шахтах, будівництво).
Вплив: Частинки пилу здатні проникати в нижні дихальні шляхи, бронхи та альвеоли легень. Вони мають вплив на серцево-судинну та дихальну системи, подразнюють слизові оболонки дихальних шляхів, знижують здатність до самоочищення і тим самим сприяють розвитку інфекції. А також сприяють раку легень.
Обмеження: За даними ВООЗ, максимальна безпечна концентрація становить 10 мкг / м3 для ПМ2,5 – середньорічна, і 20 мкг / м3 для ПМ10.
Формула: O3
Характеристика: Газ, що не має запаху, зазвичай зустрічається в атмосфері, де він захищає Землю від ультрафіолетового випромінювання. Він шкідливий, якщо знаходиться поблизу земної поверхні.
Знаходиться: Він утворюється в результаті реакції так званих прекурсорів, що представляють собою оксиди азоту та органічні речовини, із сонячним світлом. Джерелом винику прекурсорів є переважно транспорт, електростанції, хімічні заводи та інші промислові підприємства.
Вплив: Вдихання наземного озону може спричинити астму, біль у грудях або горлі. Крім того, озон, який знаходиться над поверхнею землі знижує функцію печінки і подразнює легені.
Обмеження: Максимальний 8-годинний мінливий середній показник на добу у ЄС встановлюється у розмірі 120 мкг / м3.
Формула: CO
Характеристика: Безбарвний, горючий газ без смаку і запаху.
Знаходиться: Виникає внаслідок недосконалого горіння, наприклад, при експлуатації транспортного засобу чи промисловості. У домашньому господарстві він виникає при горінні в побутових техніці та опалювальних установках без витяжки, наприклад, з печі. Лісові пожежі також бувають важливим джерелом.
Вплив: Окис вуглецю діє на серце, судинну та нервову системи. Токсичність залежить від часу впливу та концентрації – при низьких концентраціях людина відчуває втому, біль у грудях, при більш високій концентрації можуть виникнути проблеми із зором, головні болі, запаморочення, нудота. Отруєння проявляється потемнінням шкіри, судомами, комою.
Обмеження: Європейський Союз встановив безпечну концентрацію не більше 10000 мкг / м3 протягом 8 годин.
Формула: NОх/NО2
Характеристики:
Між найбільш поширені оксиди азоту входять оксид азоту (NO) і діоксид азоту (NO2). Це коричневий аж червоний газ з виразним різким запахом.
Знаходиться:
Оксиди азоту є природною частиною навколишнього середовища, вони в основному утворюються в промисловості, шляхом спалювання скам’янілого палива при високій температурі. Вони проникають в побут із зовнішнього повітря, при палінні або з газових плит. Вони також потрапляють у повітря з автомобільних вихлопних газів. NO – одна з речовин, що викликають парниковий ефект.
Вплив:
Основна токсична дія діоксиду азоту – подразнення слизової. Перші ознаки отруєння – печуть очі, падає артеріальний тиск, головні болі та важке дихання. Хронічне отруєння може викликати частіший пошкодження зубів або кон’юнктивіт.
Оксид азоту дуже легко проникає в легені та кров, а оскільки він мало розчинний у воді, проникає і в нижні дихальні шляхи. Це є загроза особливо для дітей та чутливих людей, що мають проблеми з астмою.
Обмеження:
За даними ЄС та ВООЗ, обмеження для короткочасної концентрації – 30 хвилин – встановлена на рівні 200 мкг / м3 (мікрограми на кубічний метр повітря).
Формула: TVOC
Характеристика: Розріджувачі, очищувачі та розчинники є прекурсорами для утворення озону над поверхнею землі.
Знаходиться: Вони утворюються при недосконалому спалені корисних копалин. Хімічна та інші галузі також є великим джерелом для їхнього утворення.
Вплив: Органічні речовини в повітрі пошкоджують нервову систему, викликають нудоту, блювоту, судоми. Підозрюють, що деякі органічні речовини викликають рак.
Обмеження: Обмеження встановлюються ВООЗ для окремих речовин – більше інформації на веб-сайті ВООЗ WHO.
Формула: CH2O
Характеристика: Безбарвний газ з подразнюючим запахом.
Знаходиться: Він потрапляє в навколишнє середовище під час виробництва, обробки та утилізації клеїв та синтетичних смол. Він виникає внаслідок недосконалого спалювання скам’янілого палива або відходів. У домашньому господарстві це відбувається випаровуванням з меблів ДСП, килимів та іграшок, де її використовують як клей. Важливим джерелом є текстильна чи хімічна промисловість.
Вплив: Формальдегід може викликати атопічну екзему та різні алергічні стани. При низькій концентрації відбувається подразнення слизових оболонок верхніх дихальних шляхів та кон’юнктив, кашель та печіння очей. У більш високих концентраціях виникають: сильна сльозотеча, набряки та пневмонія. Належить між мутагенні та канцерогенні речовини.
Обмеження: ВООЗ рекомендує не перевищувати тривалу концентрацію 60 мг / м3.