31 жовтня команда програми «Чисте повітря для України» обговорила із представниками Департаменту захисту довкілля та природокористування Харківської обласної військової адміністрації стан повітря та відсутність розгалуженої міської системи моніторингу в місті.
Марцела Чернохова, координаторка міжнародного проєкту «Чисте повітря для України» ГО «Арніка», розповіла, що Чеська громадська організація “Арніка” працює в екологічній сфері з 2001 року, зокрема з 2018 року бореться за чисте повітря для України. При цьому вона наголосила на важливості впровадження доступних методів та рішень для зменшення забруднення повітря в промислових містах.
“Наш проєкт сприяв побудові системи громадського моніторингу EcoCity. Ми підтримуємо громадські ініціативи, співпрацюємо з Міністерством довкілля у моніторингу якості довкілля, надаючи інформацію. Під час війни багато наших станцій зруйновано, але ми їх відновлюємо. Я рада бачити, що мережа активних громад в різних регіонах зростає, до нас долучаються муніципалітети та університети. Будемо раді співпрацювати і з Департаментом ХОВА. Оскільки з самого початку головна сфера роботи «Арнікі» були Харківська, Дніпропетровська, Запорізька області. В планах, так і продовжувати, наскільки це буде можливо, враховуючи війну в країні».
(всі фото в матеріалі Majda Slamova.)
Олексій Ангурець, експерт з екології та сталого розвитку програми «Чисте повітря для України», поділився результатами роботи і нового напрямку – дослідження наслідків війни на довкілля, зокрема розповів про аналіз супутникових даних щодо зміни стану атмосфери під час повномасштабного вторгнення у порівнянні з довоєнним часом.
Ознайомитися та завантажити дослідження>> “Погляд з космосу на забруднення повітря: наслідки війни”
Після цього координаторка проєкту презентувала ще один блок роботи команди – аналіз забруднених ґрунтів та відкладень мулів.
“Найближчі плани – це впродовж 3 наступних років картографувати забруднені місця Дніпропетровської області. З одного боку, ті, які пов’язані з впливом війни, де це можливо, але і з іншого, мова йде і про екологічні наслідки від промислової діяльності. Основна задача – це визначити найбільш забруднені ділянки, які потребують деконтамінації та ремедіації. А потім запропонувати методики наших партнерів з “Деконта” з Чехії. Оскільки експерти цієї фірми мають досвід очищення ділянок від забруднювачів, які залишились від колишніх радянських баз в Чеській Республіці. Також вони мають подібний досвід після військових конфліктів в Югославії, Лівії тощо. В такому розрізі нам цікаво співпрацювати і з ХОВА щодо можливого проведення подібних робіт і в Харківській області. Тобто є два потенційні напрямки нашої спільної роботи: 1 – картографування забруднених територій області; 2 – допомога місцевим громадам, а саме ідентифікація їхніх найбільш критичних потреб, що пов’язані з навколишнім середовищем”.
Завантажити презентацію “Дослідження наслідків війни в Україні: від космічних спостережень до аналізу ґрунтів” Марцели Чорнохової>>
2023_10_Contamination and Pollution from space
Марцела Чернохова зауважила, що важливою темою залишається і розбудова системи моніторингу атмосферного повітря за сприяння органів місцевого самоврядування та громадських організацій. В першу чергу, це встановлення додаткових станцій мережі ЕкоСіті, поки державний моніторинг все ще в процесі трансформації.
Також Олексій Ангурець наголосив на оперативності інформування населення міста та області щодо стану атмосферного повітря з фокусом на радіаційний контроль, особливо враховуючи постійні обстріли Харківщини.
“Якраз в цьому році в продовження напрямку моніторинг атмосферного повітря, інформування громадськості, було розроблено телеграмний чат-бот Radiation and Smog Alarm з інформування. Через бот можна підписатися на станцію і далі оперативно та автоматично чат буде сповіщати вас про перевищення забруднювачів у повітрі, якщо воно є. Водночас якщо фіксується перевищення радіаційних показників, людині теж прийде сповіщення на телефон. Це станеться навіть якщо ви не підписані на певну станцію, де це перевищення зафіксовано. Тобто це такий елемент оперативного інформування про стан атмосферного повітря і радіаційний стан, який був розроблений для громадськості, для громади. Даний телеграм чат-бот є нашим успішним прикладом того, як можна швидко та вчасно інформувати населення про потенційні загрози. Всі нові станції, які зараз встановлюються по Україні, мають також блок радіоактивного попередження”.
Керівник Департаменту захисту довкілля та природокористування ХОВА Андрій Нерета спершу зазначив, що наразі найважливішим є безпека людей, але при цьому департамент відкритий до співпраці.
“Зрозуміло, що певні принципи після воєнного відновлення вже має сенс обговорювати. Це відбувається і на міжнародному рівні, і на рівні Міністерства захисту довкілля. На сьогодні в нас є 10 моніторингових постів. Всі вони знаходяться в місті. При цьому дані з цих постів дають мені, як чиновнику, інформацію про перевищення якогось забруднювача у повітрі. Але не дають якоїсь конкретики, звідки саме виникло це забруднення (яке саме підприємство винен в цьому). Тобто я маю факт перевищення, але ніяк не можу це використовувати далі”.
Чиновник розповів, що департамент має програму розвитку системи моніторингу в області, але на її реалізацію не вистачає коштів. Водночас як взірець становлення розгалуженої системи моніторингу повітря, Андрій Нерета навів приклад Донецької області.
“Свого часу Донецька область витратила близько 500 мільйонів грн на моніторинг. Їхні станції коштували по 8 мільйонів гривень. Також мали і мобільну станцію. Ми так само підібрали обладнання для моніторингу, склали кошторис. Скомплектували лабораторний комплекс, але він коштує близько 750 тисяч євро. Проте подібний комплекс включає все: і воду, і моделювання, і метеостанції. Тобто можна одночасно і проводити моніторинг, і мати можливість робити аналізи”.
За словами Нерети, дану програму моніторингу затвердили і в Міністерстві, і в облраді. Також департамент працював з Інститутом екологічних проблем, щоб виявити первинні точки, де цей комплекс мав би працювати. А згодом визначити і встановити вже постійні місця для моніторингу.
“І в ідеалі можна було б працювати злагоджено: ваші пости моніторингу ЕкоСіті передають дані, ми фіксуємо перевищення. І тоді на це місце виїжджає комплексна лабораторія”.
Марчела Чорнохова погодилась, що подібна співпраця мала б гарний результат. Команда “Чисте повітря для України” готова надати Департаменту захисту довкілля та природокористування ХОВА декілька станцій, аби встановити їх в найбільш забруднених зонах певних підприємств.
Тож, діалог між представниками органів влади та експертами проєкту “Чисте повітря для України” був плідним: вирішили далі разом дбати про довкілля, що особливо важливо під час війни.
Також під час візиту до Харкова команда зустрілася із місцевими активістами та представниками університету ім. Каразіна. Обговорили проблеми довкілля регіону, зокрема Харкова, та шляхи їхнього вирішення. А також встановили дві станції моніторингу ЕкоСіті.
Більше фотографій з Харкова за посиланням.